fbpx

İş Köpekleri Eğitimi

İş köpekleri eğitimi için, köpeğin yeterliliği teste tabi tutularak saptanmaktadır. Görevine yönelik eğitim için seçkin iş köpekleri belirleme. Yavruların hangi işte yetenekli olduğuna dair eğitim ve sınavlar içindir.

İş Köpekleri Eğitimi Hakkında

İş Köpekleri Eğitimi

Köpek Eğitimi

Seçkin ve özel yetenekli iş köpekleri eğitimi yönetmelik uygulanır uygulamaktır. Köpeğin özelliklerinin saptanması için belirli testler gerektirir. Testleri başarı ile tamamlayan köpeğin hangi işte yeterlilik olduğu ve yetenekli olduğu saptanır. Emniyet Genel Müdürlüğünce sınavlar düzenlenir. Sınavda başarı için iş köpeği için sertifika verin. Eğitim amaçlı iş köpeğinin kabiliyetine ek kazanımlar için özel eğitimler de verilmektedir. Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından devam ettirmektedir.

Köpeğin görevini icra edebilmesi için muhakkak ki en az 1 yaşında olması gerekliken, 8 yaşını doldurmamış olması da şart. Eğitim için esas alınan diğer detaysa; köpeğin görevden uzak kalması nedeniyle 45 gün aşan süre sonunda tekrar eğitime tabi tutulur (Köpek ve idarecisi birlikte.).

Yeteneğine Göre İş Köpeklerine Özel Eğitim

Köpeğin branşına ilişkin eğitimler özel olarak uygulamaktadır.

  • Patlayıcı Dedektör Köpeği: Eğitim verilenken standart üstü uygulamalara tabi tutulur. Her mekan için üst düzey performans sergilemesi için; farklı mekanlarda eğitim devam ettirilir.
  • Narkotik Dedektör Köpeği: Her türlü madde araması için eğitimli tabi tutulur ve sertifika kazandırılır.
  • İz Takip Köpeği: Branşı itibari ile eğitimi altındadır. Kokuya ilişkin duyarlılığını arttıran unsurlarla eğitimler sürdürmektedir.
  • Operasyon Köpeği: Mümkün mertebe üst düzey performans sergileyebilmesi için eğitimli bütün püf noktalar ele alınmaktadır. Sertifika kazandırılması ile özel operasyonlar için de hazırlanmıştır.
  • Arama / Kurtarma Köpeği: Doğal afetlere yönelik doğru çözüm olarak bulunan arama / kurtarma köpeği eğitimi de en zor şartlar esastır.

Daha çeşitli yetenekleri ile farklı branşlarda yer alan köpek eğitimi uluslararası eğitim standardında ele alınır. Köpeğin bütün algısını kullanabilmesi için ekstra eğitimler de uygulayarak.

Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığıca yürütülür. Sınavlar en az 3 (üç) gün sürüyor.

  • İlaç İlaç Arama ve Patlayıcı Madde Arama Köpeği Eğitimi
  • Köpeği İdarecisi Eğitimi
  • Koruma Köpeği Uygulamalı Sınavı Eğitimleri R Koruma Köpeği İdarecisi Eğitimleri

      – K9 destek birimi ( https://www.cdguvenlik.com.tr/k9-destek-birimi/ ) hizmetimizi ilgili linkten inceltmek.